loading
Contacts
 • تهران-اتوبان ستاری،بلوار لاله،نبش مجاهد کبیر شمالی،پلاک ۱۳،طبقه دوم،واحد۳
 • 09121306522
 • [email protected]
  • ترکیبات
  متریال های ترکیبی (کامپوزیتی) چوب پلاست و یا به اختصار (wood-plastic composites) WPC متریال هایی هستند که از ترکیب فیبرهای چوبی و خاک اره ها با محصولات ترموپلاستیک همچون پلی اتیلن ها(PE)، پلی پروپیلن ها(PP)، کلرید های پلی وینیل(PVC)، و اسید پلی اتیک ها (PLA) تشکیل می شوند. ترکیبات فیبرهای چوبی و پلاستیک همچنین گستره بیشتری از مصالح افزودنی همچون پالپ فیبرها، پوست بادام زمینی، پوسته قهوه خام، نی های بامبو و کمپوستها نیز می‌تواند استفاده گردد. از این رو در رویکرد معماری پایدار(Sustainable Architecture) و معماری سبز(Green Architecture) بسیار مورد توجه قرار گرفته است. افزودنی های شیمیایی در ساختار چوب پلاست ها کاملاً پنهان است و در شکل ظاهری آن تاثیر گذار نمی باشند (به استثنای پرکننده های معدنی و پیگمنتها) که ظاهر متفاوت و گاها جذابی به چوب پلاست ها می دهد. چنین افزودنی هایی یکپارچگی کامپوزیت نهایی را بیشتر و عملکرد آن را بهتر خواهد کرد.
  • تاریخچه
  اولین بار چوب پلاست توسط شرکت ساختمانی COVEMA در میلان ایتالیا در سال ۱۹۶۰ اختراع و ثبت گردید. کووما wpc  را تحت نام تجاری چوب پلاست(plastic-wood)  ارائه نمود. چوب پلاست ها در صنعت ساختمان عمدتاً با عنوان الوارهای کامپوزیتی نیز شناخته می شوند. گسترده ترین استفاده چوب پلاست در دک های کف در آمریکای شمالی و دو کشور کانادا و ایالات متحده آمریکا است. چوب پلاست ها به عنوان نرده و حصار و در پوشش نهایی پرگولا ها و آلاچیق ها، کاور سطوح نیمکت ها و مبلمان های شهری لندسکیپ، روکوب درها و قابهای درب ها و پنجره ها نیز کاربرد دارند. چوب پلاست ها در رده محصولات دوستدار محیط زیست برای محیط بیرونی رده بندی می شوند، چرا که نگهداری های پس از اجرای بسیار کمتری را نسبت به مصالح مشابه مانند چوب یا ترموود نیاز دارد. این مواد را می‌توان با یا بدون جزئیات شبیه سازی و قالب گیری نمود و از این رو تنوع زیادی در شکل نهایی داراست.
  • مزایا و معایب
  wpc  ها خورده نمی شوند و در برابر پوسیدگی و خوردگی توسط موجودات زنده مقاوم هستند. با وجود اینکه حاوی الیاف چوب هستند جذب آب در آنها کمتر است و این امر باعث افزایش عملکرد مکانیکی آنها در محیط های مرطوب می گردد. wpc ها کارایی بالایی دارند و با استفاده از ابزارهای نجاری قابل شکل دهی هستند. چوب پلاست ها اغلب یک ماده پایدار در نظر گرفته می شوند چرا که با استفاده از پلاستیک های بازیافتی و ضایعات صنعت چوب قابل تولید هستند این امر به طول عمر مواد مصرف شده دور ریخته شده می افزاید. مزیت دیگر چوب پلاست ها نسبت به چوب خام، این است که wpc ها را می‌توان تقریباً به هر شکل دلخواه قالب گیری کرد نکته ویژه دیگر و قابل توجه این است که چوب پلاست ها خود رنگ هستند و در رنگهای مختلف تولید می شود و نیاز به رنگ آمیزی مجدد ندارند و به طور گسترده تر در رنگهای خاکستری و طیف رنگ طبیعی چوب تولید می شود ذرات چوب مستعد حمله قارچی هستند و این اتفاق در مورد چوب پلاست ها بروز ندارد. 

  Write a Reply or Comment

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *